Gästbok
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Protokoll
  Länkar
  Historia
  Press & videoklipp
 

 

SMK Söderhamn
Box 75
826 22 Söderhamn



Antal besökare i dag    
 

Artiklar

Kenny Bertilsson med en Audi Ur Quattro "Snabbast i Stan”

Kenny Bertilsson, Söderhamn blev den slutliga vinnaren när Söderhamns snabbaste korades på Helsinge motorstadion. Det in över 900 betalande enligt tävlingsledningen i SMK Söderhamn för evenemanget, som vart smått överraskad av tillströmningen av åskådare.
Men det var nog betydligt många fler som dristat sig dit på fredagseftermiddagen då barn under 12 år gick in gratis med målsman.
Tävlingen stördes bitvis lite av att tidtagningen krånglade under kvalen efter en lätt regnskur. Det gjorde att arrangemanget fördröjdes bitvis och finalen kördes precis innan tystnad för banan vid 21 tiden på Helsinge motorstadion

Kenny som i sin segerrad slog ut Martin Andersson, Söderhamn med en Audi S4 i första vändan fortsatte med Kristian Nyman, Söderhamn med en BMW 325 i andra vändan och av bara farten eliminerade Pär Becker, Bollnäs i en Ford Coswort för att till sist vinna över Gunnar Molin, Söderhamn i en Nissan 200 SX som ändå gjorde allt han kunde i finalen.

Kenny som berättar efter målgången att bilen inte var klar fören på natten mot fredagen och det var första gången han tävlade med bilen efter en stor ombyggnad där motor och väghållning har fått en stor genomgång efter förra årets säsong. Han inte hade en tanke på att han nu skulle vinna i sitt första försök med en bil som mer eller mindre var oprövad med tanke på vilka som var på plats med väldigt potenta bilar i övrigt.

Till Söderhamns Streetracet kom det 39 bilar totalt i de två klasserna USA och Euro/Asien. Man hade arrangerat så att man körde två separata stegar mellan dessa klasser och vinnaren i respektive fick sedan göra upp separat i en egen slutlig final där Söderhamns snabbaste korades för året.

USA klasen vanns Joakim Svedin, Gnarp med en Chevy -55 som slog ut Stefan Jonsson, Söderhamn i en Dodge Challenger i första vändan. I andra vändan blev Gustav Lindström, Ljusdal utslagen med sin Dodge Challenger och i kvarts finalen slog Joakim ut Magnus Fagerström, Söderhamn. Magnus fick dock fel på kopplingen i sin Chevy Corvette och backade av för att inte skada mer på bilen. Sen i finalen för USA klassen slog Joakim ut Björn Friberg, Lobonäs i en Ford -32 special.

Så det blev en riktig prestige kamp mellan USA med gediget femtiotal och Euro/Asien från åttiotalet när Joakim Svedin med sin Chevy -55 mötte Kenny Bertilsson i en Ur Quattro och den tyska revolutionen från mitten åttiotalet i den slutliga finalen när dessa klasser mötte varandra på strippen för att göra upp om Söderhamns snabbaste bil denna gång.

För klubbens del blev det en del blev det beröm och kritik både från åskådare samt deltagare som ska granskas och bedömas för framtiden då den stora delen ville att arrangemanget ska återkomma i framtiden. Största bristen var på funktionärer, då man missbedömde tillströmningen av den väldiga publiken under fredagskvällen som gjorde att insläppet långa tider stod still av tillströmmande åskådare i positiv bemärkelse och förarna kom med förslag på förbättringar som kan göras inför nya arrangemang av detta slag i framtiden. Men det ska nämnas att tävlingsorganisation för klubben var väldigt ”grön” och det ska kallas till ett möte som går igenom årets tävling. Förhoppningsvis så ska klubben ta tävlingen på en helgdag som lördag eller söndag vid nästa tillfälle. Denna gång var söndagen redan bokad långt tillbaka i tiden redan för ”Prova Motorsport” och körning på bana 30 med tillstånd och bananlicens mm. Förhoppningen från tävlingsorganisationen är att man redan i dagarna efter helgen sätter sig ner och tillsammans med arrangören för Söderhamns Cruising och planerar för kommande år.

Läs övriga artiklar från Streetracingen...

.Text o Foto Osmo Savikko


Tillbaka

 

   
   Sidan ses bäst med Internet Explorer 6


Sidan uppdaterades senast 2010-10-16