Gästbok
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Protokoll
  Länkar
  Historia
  Press & videoklipp
 

 

SMK Söderhamn
Box 75
826 22 Söderhamn



Antal besökare i dag    
 

Artiklar

Lokaltävling i Eriksnäsbo 2005-10-15

Lördagens sprinttävling vid Eriksnäsbo lockade ett 20-tal folkraceåkare och den dominerande klubben bland de anmälda var SMK Söderhamn. Det visade sig även i resultatet – Söderhamnarna tog full pott i alla folkraceklasserna. Vädret var för årstiden väntat – det blåste och hösten visade sig i sin rätta form. Tack vara en envis sol så bjöd ändå dagen till och åskådarna fick njuta av fina körningar i solskenet.

Juniorerna satsade som vanligt hårt och det gav resultat. Anders Wimark svarade för en otroligt fin insats på banan och den ledning han skaffade sig redan i första omgången höll han genom hela sprinten och snabbaste tiden för Anders blev: 1:28,62 vilket var drygt två sekunder snabbare än klubbkompisen Magnus Bergström. Tredje platsen på pallen knep Niklas Hedberg som även han körde fint under lördagen.

    
1:a Anders Wimark 2:a Magnus Bergström 3:a Niklas Hedberg

Damernas sprint drog till sig enbart 4 stycken startande – samtliga tävlandes för SMK Söderhamn. Den favorittippade damen Pyret Öhrn vann på den stronga tiden 1:28,86 följd av undertecknad hela sex sekunder därefter. Den tredje platsen gick till Mia Olsson som svarade för en jämt och fin körning under hela tävlingen.

 
1:a Pyret Öhrn 2:a Annis Uppvall-Svedberg 3:a Mia Olsson

Seniorerna ville ju inte vara sämre än damer och juniorer så de gasade också glatt under dagens bravader. Det såg länge ut som att Bengt Svedberg efter de två inledande snabbaste åken skulle vinna seniorernas sprint. Men i sista omgången slog Mikael Wimark till och gled in på tiden 1:24,67 och slog därmed Bengt med dryga sekunden. Tredje platsen körde Per-Henrik ”volvo original” Hedberg till sig i en Saab – mycket lyckad debut för P-H som förhoppningsvis fick blodad tand för folkracesporten.

 
1:a Mikael Wimark 2: Bengt Svedberg 3:a Per-Henrik Hedberg

Bengt och Annis delade bil under tävlingen. Här är Bengt in action.

 

Mia och Magnus delade bil även de, här är det Magnus som kör.

Det var tänkt att Rolf och Anders Wimark skulle dela en bil och Jimmy och Micke Wimark en bil. Men efter det att Rolf, tråkigt nog körde sönder bilen så blev det så att alla tre pojkarna Wimark delade bil. Rolf fick stå som åskådare resten av dagen och heja fram killarna.

Pyret Öhrn susade fram längs Eriksnäsbobanan.

Niklas Hedberg rattar sig till en fin tredje plats i sprinten.

Mikael Persson visade prov på goda körkunskaper.

Per-Erik Sundberg körde till sig femteplatsen i juniorsprinten.

Rolf Wimark i full fart – straxt innan han körde sönder bilen. Men du Rolf, du behövde inte oroa dig det ÄR sällan man får svartflagg i en folkracesprint!!! J

Text:  Anna-Lena ”Annis” Uppvall-Svedberg

 Foto: Osmo Savikko, Ann-Mari Bergström samt Annis Uppvall-Svedberg


Till artikelarkivet

 

   
   Sidan ses bäst med Internet Explorer 6


Sidan uppdaterades senast 2010-10-16