Gästbok
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Protokoll
  Länkar
  Historia
  Press & videoklipp
 

 

SMK Söderhamn
Box 75
826 22 Söderhamn



Antal besökare i dag    
 

Artiklar

59 anmälda vid anmälningstidens utgång.


2006-01-17
Vi måndagskvällen var vi 58 och en eftersläntrare (Ola Carlsson) när vi summerade kvällen.
På sträckfronten såg vi lite grus på sidorna på SS2 men inte direkt i hjulspåren
Mer snö är att vänta på torsdag och fredag, så det bör inte saknas snövallar.
Utskicken går ut i dag tisdag.
De bör nå samtliga under onsdagen.
En till har tillkommit på Tisdagen, Arne Göthe gör comback i sin Peugeot. Därmed är det 60 st
/Sven-Ulrich Ohlsson
 


Övriga noteringar
2005-12-26
Vi vill bara meddela att tävlingsorganisationen jobbar för fullt med tävlingen. Just nu är det pressat läge då det var med kort varsel klubben tog på sig uppgiften med tävling i januari. Men det ska lösa sig med markägare, domare, polisen, boende och tillstånd mm. innan klubben går ut offentligt med inbjudan.

Om allt löser sig så kommer det mer info nu i mellandagarna där inbjudan kommer att finnas på flera ställen på Internet och olika hemsidor. Klubben och själva tävlingsorg. skulle gärna ha kommit ut med mer information tidigare, men reglerna för NNBF;s FM 2006 blev inte klara förrän den 14 december.
Arrangörsmötet var då i Falun och det påverkade klubben en del och hänsyn måste tas i inbjudan mm. Just för tillfället är sträckorna tre stycken med en längd på 3.25 mil klara den totala längden blir 7.4 mil. Underlaget är ca. 10 cm snö med is under och delvis oplogad (Markägare ville inte ha in julgrans letare i dessa dagar) så det finns inga snövallar alls. Nu är ju vädret väldigt växlande och det kan förändras fort och vi kan bara hoppas på mer snö och kyla hela tiden fram till tävlings datum.

Så några bilder på hur det ser ut på specialsträckorna

Text och bild Osmo Savikko

Till artikelarkivet

 

   
   Sidan ses bäst med Internet Explorer 6


Sidan uppdaterades senast 2010-10-16