Gästbok
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Protokoll
  Länkar
  Historia
  Press & videoklipp
 

 

SMK Söderhamn
Box 75
826 22 Söderhamn



Antal besökare i dag    
 

Artiklar

Söderhamns knattar bra framme i Riksfinalen 

Motocross 

SMK Söderhamns Mc knattar bra framme i Riksfinalen som Katrineholms Mcc arrangerade tillsammans med Sören Östlund den 21/10 på den 1730 meter långa Dammängen banan. Nu var inte vädret det bästa då det regnade och det hade kommit mycket vatten på banan tidigare vilket gjorde att en av klubbens deltagare kraschade på träningen och gjorde att hon avstod tävlingen. Nu var inte vurpan av värsta slaget, men så pass att Madicken Lindvall som skulle gjort tävlings premiär avstod start i finalen för 65cc. Guldhjälm. 

Nu blev det ändå två grabbar som öste på fint och det blev Anton Bodin som pressade sig och hojen till en 12:e plats och strax bakom på 13:e kom klubb kompisen Daniel Rönn. Det här var första tävlingarna för båda och det körde riktigt snyggt i det svåra och riktigt hala underlaget i sina respektive tävlings premiärer för 65cc. Guldhjälm.  

I den större klassen hade SMK Söderhamn två fina killar och det var Sylvester Jonhans som tillsammans med Nisse Kjellström körde i 85 cc. Guldhjälm Upp till 11 år och killarna tog sig båda till A-finalen med sina körningar i kvalheaten. Sylvester pressade sig till en 9:e plats i sitt kval och Nisse tog hand om en 3:e plats i den andra kvalomgången. Här var det 23 förare som gjorde upp om placeringarna.

Sylvester tog sedan hand om en 19:e plats i tufft motstånd och Nisse Kjellström pressa på lite tuffare och avslutade på en fin fin 5:e plats där landets bästa motocross åkare från hela landet samlats från olika serier som Semester crossen (Mälarcupen), Skärgårdsracet, Generalcupen, Sydcupen och Mälarfräsen.


Sylvester, Nisse, Anton och Daniel

Text: Osmo Savikko
Foto: Hakka Jonhans

 


Till artikelarkivet

 

   
   Sidan ses bäst med Internet Explorer 6


Sidan uppdaterades senast 2010-10-16