Protokoll
  Länkar
  Historia
  Press & videoklipp
 

 

SMK Söderhamn
Box 75
826 22 Söderhamn


info(a)smksoderhamn.com


Antal besökare i dag    
 

Artiklar

Fantastisk klubbdag på motorstadion.

En oannonserad klubbdag kan väl inte dra mycket folk tro? Jo men så blev det med lördagen den 14 mars när snöskotergrabbarna hade fått ny pistad snöskotercross bana och det drog som sjutton med folk som passade på att komma för att träna en sista vända innan SM finalen kommande helg.
Nisse Kjellström finslipar formen på Helsinge Motorstadion inför SM finalen

SMK: s tre ungdomar Nisse, Robin och Robert passade på att bränna ur sina skotrar på högvarv i flera timmar samtidigt som det var många från när belägna klubbar på plats och rastade sina snöskotrar. Det var även full fart på motocrossen och banan var flitigt använd under några timmar nu när snön börjat smälta bort allt mer för seniorer och knattar som snart får vänta på barmarken kommer med våren.

Klubbens folkrace åkare passade på att bjuda asfalts läggarna på en kortare kurs och körning med klubbmedlemmarnas egna bilar som de vänligt ställt upp med. Asfaltskillarna har ju som sagt lagt i ett par kurvor på folkrace banan med asfalt och rättat till dragstrippen som hade en svacka innan start förra säsongen vilket nu klubben tackade för med en dag i sladdande folkrace bilar till gubbarna och fika med kaffe och hamburgare därtill. Sammanlagt var det nog över 100 – talet personer ute på Helsinge Motorstadion under lördagen i vårvärmen.

Text o Foto: Osmo Savikko

Filmklipp med snöskotercross och motocross här.
http://www.youtube.com/watch?v=dhzh2FJd-rw

Här har ni några bilder:

Robert Törnqvist


Robin Svanberg

 

 


Till artikelarkivet

 

   
   Sidan ses bäst med Internet Explorer 6


Sidan uppdaterades senast 2010-02-07